معرفت نویس

ارائه مطالب مذهبی و علمی(مهدویت، کلام، فلسفه و...)

معرفت نویس

ارائه مطالب مذهبی و علمی(مهدویت، کلام، فلسفه و...)

۱۶ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

حقیقت پیام حسینی

1. پیام حسینی، ثبت در دلها (بخش اول)

پادشاهان در طول تاریخ، تصاویر خود، جنگها و حماسههای خود را بر سنگهای کوه حکّاکی میکردند تا در تاریخ بماند و برای آیندگان ثبت و ضبط شود؛ ولی چه بسا دیده شده که بسیاری از آن سنگها، زیر خروارها خاک مدفون شده است؛ اما کلام حسینی همچنان باقی است، بدون اینکه بر سنگها ثبت شده باشد؛ به خاطر اینکه پیام حسینی در دلها ثبت شده و فرصتی به مسلمانان داده تا معراج و اعتلای روح انسان را پیدا نمایند.

۵ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۷ آبان ۹۶ ، ۱۲:۳۹
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

بیست و پنجم: عاشورا هنگام نزول خشم خدا

گاهی اعمال انسان ها سبب خشم الهی می شود. اعمالی که سبب می شود خداوند بر انسان خشم بگیرد و عذاب خود را در همین دنیا بر انسان نازل نماید و با تعجیل در فرستادن عذاب انسان را به سزای اعمال خود در همین دنیا برساند.

عاشورا و وقایع آن از همین دست اعمالی است که کوفیان و یزیدیان مرتکب آن شدند و با لشگرکشی علیه امام زمانشان سبب خشم الهی شدند.

۳ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۶ ، ۱۱:۳۲
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

بیست و چهارم: عاشورا و اهمیت نماز

یکی از ارکان اساسی دین اسلام نماز است. هر فرد مؤمنی باید در همه ی شرائط از انجام این فریضه ی الهی فروگذار نکند. امام حسین (ع) با وجود شرائط سختی که در روز عاشورا داشتند نماز خود را با ترک جنگ و کارزار به جا آوردند. این نیست چیزی جز اهمیت فراوانی که نماز دارد.

پیروان سیدالشهدا این بخش از گفتار آن حضرت را باید بیش از سایر بخش­ها به دیدة بصیرت و دقت بنگرند و از چندین جهت می­توانند در عمق آن غوّاصی نمایند.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۴ آبان ۹۶ ، ۱۱:۳۶
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

 بیست و سوم: عاشورا و امدادهای غیبی در جنگ

جنگ پدیده­ای است که معلول طغیان­های درونی بشر می­باشد که در هر عصر و دورانی به وقوع می­پیوندد و زمان و مکان نمی­شناسد و در هر منطقه­ای فرهنگ مخصوصی را ارائه می­دهد. آیین ستیزه­جویی، نقش عوام فریبی را پیاده می­کند و سعی در تطمیع اموال مردم و حکومت بر آنان را دارد که موجب پیکارها شده و در عین حال از اهداف خود به عنوان برقراری نظم نوین و صلح پایدار دفاع می­کنند.

آنچه که مهم به نظر می­رسد آن است که فرهنگ جنگ نزد رهبران اسلام، نوعی انسان سازی، ریشه­کن کردن فساد و تباهی، شکستن غرور مستکبرین و به اهتزاز درآوردن پرچم یگانگی است؛ چون هدف نبردهای مسلمین با دنیای شرک و کفر، برقراری توحید و نابودی شرک است. همچنین تأمین غرایز درونی با در هم کوبیدن دستة دیگر، نزد رهبران دین مبین اسلام، اکیداً مورد مذمّت قرار گرفته است.

۴ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۳ آبان ۹۶ ، ۱۱:۱۳
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

بیست و دوم: جنگ مرکز آزمایش انسان­ها

موضوعاتی که پیرامون «امتحان از دیدگاه قرآن و سنت» مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته، بسیار است؛ لکن در میان عناوین آزمایش، آنچه که با کلام حسین بن علی مناسب است عنوانِ «ابزار آزمایش خداوند» می­باشد. بر این اساس تحت این موضوع، کلام شریف حضرت را بررسی می­کنیم:

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۲ آبان ۹۶ ، ۱۰:۰۶
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

 بیست و یکم: عدم آغاز جنگ توسّط رهبران اسلام

فلسفة ظهور اسلام و حکومت الله و یگانگی در جهان، بیداری عقل­های تاریک بشر است تا انسانیت طبق قوانین و مقررات الهی، وجود حقیقی و روحانی خود را دریابد و از گرایش به حیوانیت محض که همان از بین بردن قوای عقلانی است برهاند. از این­رو اصولی که در شریعت اسلام جعل می­شود، سلسله موادّی را تشکیل می­دهد که به جز سعادت انسان و خیرخواهی او چیز دیگری نمی­خواهد، به گونه­ای که عبادت او، با جنگ و جهادش در راهیابی به اهداف عالیه تفاوتی نمی­کند.

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۱ آبان ۹۶ ، ۱۶:۵۲
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

بیستم: سرپیچی از دستورات رهبری و مجازات سخت

یکی از امور مهم و اساسی در تعیین سرنوشت یک جامعه و رشد و سعادت آن، پیروی از رهبر و تابعیت از اوست.

در قیام عاشورا آنچه بسیار اساسی بود، پیروی نکردن مردم از امام زمانشان و تنها گذاشتن او بود. همین سبب شقاوت و تیره روزگی مردم کوفه گردید.

۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۱۰ آبان ۹۶ ، ۱۸:۴۱
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

نوزدهم: پاک شدن گناهان با یاری رساندن به امام حسین(ع)

آدمی موجودی ممکن الخطاست. ممکن است زندگی هر فرد پر از اشتباهات ریز و درشتی باشد که هیچ گاه شیطان فرصت توبه و بازگشت به سوی درستی را به او ندهد. اما در اوج ناامیدی خداوند به انسان نظر می کند و وسیله ی رستگاری و خلاصی از گناه را برای او فراهم می کند. واقعه ی عاشورا و پیروی از امام حسین (ع) فرصت طلائی زندگی پیروان واقعی اباعبدالله الحسین است. بسیاری با پیروی از ایشان رستگار شدند و به تعالی رسیدند. برخی از وقایع قیام عاشورا حاکی از همین رستگاری بندگان است.

۲ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۹ آبان ۹۶ ، ۱۴:۱۵
محمدعلی میری

درس های از عاشورا

هجدهم: عاشورا و درس وفاداری به هدف

در منابع اسلامی سخن از وفای به عهد فراوان وارد شده است. قیام عاشورا درس وفاداری و وفای به عهد و پیمان است. در حالی که کوفیان بعد از دعوت امام حسین (ع) به کوفه، با روی گردانی از ایشان عهد و پیمان خود را شکستند، سالار شهیدان و یاران با وفایش در جایگاه ها و شرائط مختلف درس آزادی و پیمان داری را به بشریت دادند.

۱ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۸ آبان ۹۶ ، ۱۱:۲۸
محمدعلی میری

درس هایی از عاشورا

هفدهم: عاشورا و پیروزی قیام امام حسین(ع)

سالیان متمادی از رشادت­ها و شهامت­ها و جانبازی­های حسین بن علی و یارانش می­گذرد که اَبرقدرت آنروز درصدد نابودی شخصیت ممتاز جهان بود، به گونه­ای که یادی از او نشود و اگر تذکاری از او می­شود، به عنوان فتنه­گر و خارجی در میان جامعه یاد شود. اما قضیه برعکس می­شود، از امام حسین در دنیای تاریخ به نیکی یاد می­کنند و یزید بن معاویه را ملعون می­دانند و افکار دنیا شدیداً او را مورد مذمت قرار می­دهد. آیا نزد خویش نمی­پرسیم که چه عاملی باعث شد که مظلوم، فاتح شناخته شود و ظالم، شکست خورده قلمداد گردد؟ به نظر می­رسد اگر کسی بخواهد بررسی کند می­تواند به هدف عالیة خلقت انسان برسد که اگر انسان در مسیر خداوند گام بردارد چگونه و تا چه حدّی موفق است؟

۱ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۰۷ آبان ۹۶ ، ۱۱:۲۳
محمدعلی میری